пʼятницю, 30 грудня 2011 р.

Робити перепланування квартири можуть лише майстри з ліцензією

Якщо ви плануєте зробити капітальний ремонт у квартирі з переплануванням - вибирайте майстрів, які мають ліцензію. Інакше ризикуєте опинитись у суді
- попереджають юристи.
Робити капітальний ремонт у квартирі, або в нежитловому приміщенні, а саме - демонтувати стіни, або ставити перегородки в кімнатах, чи вирізати арки у стіні, мають право лише ліцензовані спеціалісти. В інших випадках ЖЕК може подати на вас позов до суду.

"У нас, например, есть дело, клиент купил павильйон и, ну давно купил, ну очень давно, там в начале 2000-х годов, он фактически пришел в негодность там за 7 -10 лет. И человек сделал капремонт. И при этом вот точно так же нанял физлиц без лицензии, без ничего, и его оштрафовали. То есть вот сейчас судимся", - попереджає юрист Дмитро Жуков.

Вартість послуг ліцензованого майстра з будівельно-ремонтних робіт у середньому вдвічі більша, ніж того, який не має ліцензії. І сьогодні вона становить у середньому 50 гривень за демонтаж квадратного метра стіни, та 150 гривень за монтаж.

"Перед тем, как приступить к перепланировке квартиры, у заказчика должен быть проект. По которому мастер должен кардинально определить, где несущая стена, где не несущая стена. Не несущая стена, ну, то есть та, которую можно демонтировать", - пояснює майстер із будівельно-ремонтних робіт Андрій Криворог.

Підтримкову стіну бажано взагалі не чіпати. Якщо ви плануєте демонтувати стіну-перегородку, або побудувати нову, то достатньо отримати дозвіл у ЖЕКу. Дозвіл на демонтаж підтримкової стіни потрібно взяти не лише у ЖКП, а ще у районному відділі архітектурі та у БТІ. Навіть якщо це частковий демонтаж. Повідомляє телеканал UBR.

четвер, 29 грудня 2011 р.

Що чекає долар, євро і золото

Яка можлива ціна буде на золото? Чого чекати від євро і долара? Як сильно може подорожчати нерухомість? Комсомольська правда в Україні дала свій прогноз на 2012 рік про життя світових валют, золота та нерухомості.

Золото

Розчаруванням 2012 року можуть стати дорогоцінні метали. На тлі затяжної невизначеності з європейською економікою ціни вже пішли вниз. Протягом останнього тижня золото впало відразу на 10 відсотків. Це дало привід говорити про те, що високі ціни були сформовані не стільки економічними причинами, скільки діями спекулянтів.

Минулого тижня ціна на золото опустилася до мінімуму за два з половиною місяці - 1,56 тисячі доларів за тройську унцію. За прогнозами більшості світових аналітиків, його вартість продовжить знижуватися і в наступні три місяці впаде в середньому до 1,5 тисячі доларів за унцію. За даними дослідження Reuters, ціна на золото підніметься до рівня вересня цього року тільки в кінці 2012 року. Майже половина опитаних експертів вважає, що в I кварталі вартість золота складе 1,45 тисячі доларів за унцію, тоді як ще троє учасників дослідження прогнозують, що показник досягне позначки 1,4 тисячі доларів.

В українському ж Нацбанку, схоже, працюють оптимісти. У відомстві ставлять на зростання золота.

- Наступного року ціна на золото може підвищитися до 2,2-2,3 тисячі доларів за тройську унцію, - зробила припущення директор Генерального департаменту грошово-кредитної політики НБУ Олена Щербакова.

Серед економістів зі світовим ім'ям теж є оптимісти. Більшість з них вірять у те, що метал відіграє теперішнє зниження. Так, банк Credit Suisse підвищив прогноз цін на золото в наступному році до 1850 доларів за тройську унцію, City Bank трохи більш оптимістичний - його прогноз становить 1950 доларів. А в UBS вважають, що метал складе в середньому 2075 доларів за унцію в наступному році.

Як бачите, світові прогнози значно менш оптимістичні, ніж у чиновників з Нацбанку. Хоча, може, наші щось знають?

- Моя суб'єктивна думка: мода на золото проходить, відповідно ажіотажу такого, як сталося цього року, вже не буде, - говорить президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. - Крім того, спекулянти довго з одним активом не грають. Зараз вони активно "обробляють" єврооблігації і доларові боргові цінні папери. І тому останнім часом ціни на золото на світовому ринку фактично топчуться на місці. Про майбутню ціну на золото я більше схильний вірити Credit Suisse. Зростання певне може бути, але без фанатизму.

Виходить, якщо ви хочете заробити на коливанні курсу, то дочекайтеся падіння і купуйте, а потім продавайте, коли ціна зросте на третину.

Прогноз "КП"
Перша половина року: 1450 дол./унція
Друга половина року: 1800 дол./унція

Валюта

Практично всі експерти кажуть, що з такою дірою в торговому балансі Україні навряд чи вдасться довго утримувати курс на одному місці. Судіть самі: населення за рік купило близько 12 мільярдів доларів, а обсяг товару, проданого за кордон, за підсумками року буде меншим від закупленого на 10 мільярдів. Частина цієї величезної різниці в 22 мільярди покривається зовнішніми позиками, грошима заробітчан та іноземними інвестиціями, а ще частина - за рахунок торгівлі послугами. Як кажуть експерти, тут нас рятують айтішники, які працюють в Україні, а отримують гроші за кордоном.

Як же скоротити цей дефіцит? Найпростіший спосіб - домогтися зниження ціни на газ. Адже саме в торгівлі вуглеводнями у нас найбільший мінус - близько 35% всього імпорту, а це десятки мільярдів доларів. Однак переговори з Росією так нічого і не дали.

Другий варіант покриття цього дефіциту - продовжувати позичати гроші. Проте вже мало хто вірить, що МВФ дасть Україні в борг, навіть якщо уряд підніме ціни на газ та комунальні тарифи для населення.

А тут ще й Європа підкинула проблем. У деяких країнах зростання економіки за підсумками 2012 року буде мінімальним, а то і намітиться спад, що спричинить падіння курсу євро. У такій ситуації українські товари будуть втрачати свою привабливість для ЄС. Через це уряд вже знизив прогноз зростання ВВП, але з таким курсом це навряд чи можливо.

Більшість іноземних експертів радять відпускати курс національної валюти у вільне плавання. За оцінками колишнього в.о. міністра фінансів України Ігоря Уманського, Нацбанк зможе втримати курс ще кілька місяців. Більшість експертів говорять, що чим довше тримати курс долара незмінним, тим більш різкий стрибок чекає гривню після цього. Можливо, НБУ спробує втримати курс до Євро-2012, щоб викупити побільше валюти в іноземних туристів за нинішнім курсом.

Зараз прогнози на наступний рік від українських експертів коливаються в межах 8,40-10,0 грн. за долар, а на Лондонській біржі угоди щодо курсу гривні на найближчі півроку оцінюються на рівні 9,5 грн./дол.

Отже, долар буде дорожчати. А от євро, який зараз не дуже стабільний, може і подешевшати. Зараз відносно "зеленого" він становить 1,3, а до кінця першого кварталу може подешевшати до рівня 1,15-1,2 долара. Курс цієї валюти в Україні буде залежати від того, наскільки подорожчає "зелений". У нинішній ситуації євро може впасти і до 9-9,5 грн. Після цього він знову почне рости, якщо, звичайно, Європа остаточно не пересвариться. Адже друкарський верстат зараз опинився в руках Німеччини та Франції, які виступають за зважену фінансову політику.

Прогноз "КП"
Долар: 8,4 - 9,5 грн.
Євро: 9,5 - 13 грн.

Нерухомість

А от вкладати вільні кошти в нерухомість експерти, як і раніше, не радять. Більшість з них говорять про те, що в найближчі два роки навряд чи повториться іпотечний бум, який спостерігався в Україні три роки перед кризою. Тобто людям доведеться купувати житло за свої кровні, що не підвищує попит, а значить, і ціни залишаються на одному і тому ж рівні. А часом вони навіть знижуються.

Так, за оцінками Союзу консультантів з нерухомості, ціни, в порівнянні з початком року, знизилися на 15 відсотків. Найближчим часом ніщо не може спровокувати різке зростання.

Більше того, у разі обвалу курсу національної валюти ціни у доларах можуть навіть знизитися. Тобто ціна нерухомості в гривнях залишиться на тому ж рівні, а доларова зміниться відповідно до курсових змін.

Як кажуть фахівці, коливання гривні можуть хіба що спровокувати зростання продажів на первинному ринку, де зараз не так вже й багато покупців. Недарма ж більшість будівельних компаній оголосили сезон новорічних знижок і обіцяють знизити ціни на 5-10 відсотків, якщо покупець внесе всю суму за квартиру відразу.

Прогноз "КП"

Вартість квадратного метра: -5%

вівторок, 13 грудня 2011 р.

БТІ ліквідують через рік

Парламентарії відсунули можливий колапс українського ринку нерухомості, який міг виникнути з початку 2012 року у зв'язку з плутаниною в сфері реєстрації прав власності. Так, 9 грудня 2011 р. народні депутати на рік змістили перехід повноважень БТІ з реєстрації прав на нерухомість до "Укрдержреєстру", що входить до сфери впливу Мін'юсту. Експерти стверджують, що нардепи прийняли правильне рішення, оскільки досі немає належної нормативної бази для повноцінного функціонування "Укрдержреєстру", що поставило б під загрозу права власності тисячі українців.

Минулої п'ятниці 9 грудня 2011 р. Верховна Рада прийняла законопроект № 9545 від 7 грудня "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення реалізації прав на нерухоме майно та їх обтяжень при їх державній реєстрації". За прийняття цього документа проголосувало 266 депутатів.

Цей документ передбачає продовження до 1 січня 2013 року повноважень бюро технічної інвентаризації (БТІ), які мали з 1 січня 2012 року перейти до Державної реєстраційної служби ("Укрдержреєстр").

Як розповів "Мінфіну" розробник затвердженого документа, народний депутат Сергій Осика, прийняття законодавчого акту №9545 пов'язано зі змінами в законах України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і інші законодавчі акти України" та "Про Державний земельний кадастр". "Ці закони на сьогоднішній день діють, але певна їх частина набере чинності тільки з 1 січня 2013 року", - зазначив він. Так, за його словами, припиняти роботу БТІ з 2012 року недоцільно. "Укрдержреєстр не встиг підготуватися, щоб перейняти на себе повноваження з реєстрації всіх майнових прав на нерухомість. Тому ми вирішили не створювати проблеми і незручності для людей", - пояснив він.

Крім того, нардеп відзначив, БТІ - не правовий орган, він проводить тільки технічні процедури. "Таким чином, основна мета нашого законопроекту - чітко розділити технічні та правові функції. Зараз готується закон про інвентаризацію, БТІ спокійно продовжить своє функціонування ще на рік, а там подивимося", - сказав "Мінфіну" Осика.

Нагадаємо, що раніше передбачалося, що з 1 січня 2012 року функції і зобов'язання з реєстрації всіх майнових прав на нерухомість, включаючи землю, планували передати від БТІ до "Укрдержреєстр". Таким чином, Мін'юст отримав би повний контроль над процесами реєстрації прав власності на нерухоме майно в країні, а також сконцентрував би всю інформацію про власників нерухомості, яка зараз міститься в шести реєстрах, в один. Зокрема, за новими правилами, "Укрдержреєстр" повинен був займатися всіма процесами, що стосуються реєстрації будь-якого об'єкта нерухомості (включаючи земельні ділянки) і пов'язаних з ним обтяжень, таких як застава, арешт тощо.

Депутати приймають рішення

Крім прийнятого законопроекту №9545 депутати доручили парламентському комітету з питань економічної політики створити робочу групу з опрацювання законодавчих пропозицій з питань інвентаризації об'єктів нерухомості, прийнявши 262 голосами постанову №9546 від 7 грудня 2011 року. Результати роботи повинні бути надані на розгляд до Верховної Ради до 30 березня 2012 року.

Відповідно до закону, Кабмін також має до 1 січня 2013 року забезпечити створення нормативно-матеріально-технічної бази для ведення Держреєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Державного земельного кадастру.

Також Кабмін постановою №1141 від 26 жовтня 2011 р. затвердив порядок ведення Держреєстру майнових прав на нерухоме майно, який має набрати чинності з 1 січня 2012 року.

Молодший юрист юридичної фірми CLC Віталій Бойчук зазначив, що прийнятий закон депутата Осики передбачає, що держреєстрацію права власності на землю до 1 січня 2013 року будуть проводити територіальні органи земельних ресурсів. "Разом з цим держреєстрація правочинів, іпотек, відомостей про обтяження до 1 січня 2013 року залишається за нотаріусами, реєстраторами юросіб із сфери Мін'юсту", - сказав він.

Дві сторони однієї медалі

Віталій Бойчук також вважає, що станом на грудень цього року "Укрдержреєстр" не готовий був розпочати відповідну роботу. "Для функціонування цієї структури не встигли розробити документацію, нормативні акти. Існує тільки положення про Укрдержреєстр і зміни в закон про держреєстрацію. Ще треба підготувати робочі місця, написати інструкції і так далі", - сказав він.

За словами Бойчука, виникнення плутанини в сфері реєстрації прав власності на нерухоме майно через відсутність повноцінної нормативної бази завдало б удару по всьому ринку нерухомості, і в першу чергу по простих власниках. "Під час передачі функцій від БТІ до "Укрдержреєстру" люди не знали б до кого звертатися, що призвело б до застою ринку нерухомості", - зазначив він.

При цьому генеральний директор агентства з нерухомості "Благовіст" Ірина Луханіна стверджує, що перехід повноважень БТІ до "Укрдержреєстру" може спростити систему реєстрації власності. "Ймовірно, що процедура подачі документів, отримання довідок, характеристик і виписок з реєстру, необхідних для продажу об'єкта нерухомості, потребувала б від власника менше тимчасових і фінансових витрат", - сказала вона.